Koronavirüs için YÖK uyarısı: Ayrımcılık yapmayın

0

Koronavirüs için YÖK uyarısı: Ayrımcılık yapmayın. Yükseköğretim kurumlarında tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs Covid-19 virüsüne karşı alınacak önlemleri sıralayan YÖK bir de ayrımcılığa karşı uyarıda bulundu.

Çin’de ortaya çıkan ve Avrupa dahil birçok ülkeye yayılarak, ölümlere neden olan koronavirüs için-Covid 19 için eğitim sektöründe de öneriler alınıyor. YÖK de yükseköğretim kurumlarında koronavirüs için alınacak önlemleri sıraladı. Zorunlu olmadıkça yurtdışına çıkışların ertelenmesini öneren YÖK, Uzakdoğulu öğrenci ve akademisyenlere karşı ayrımcılık yapılmaması uyarısında bulundu.

KORONAVİRÜS İÇİN YÖK UYARISI: AYRIMCILIK YAPMAYIN

İşte YÖK’ün bu konuyla ilgili uyarısı:

Çin, Güney Kore, İran, İtalya gibi Covid-19 bulunan ülkelerden olan ancak buralara yakın zamanda seyahati olmayan, Covid-19 vakası ile karşılaşmayan öğrenci ve akademisyenlerin Türk veya diğer uyruklu öğrencilerden daha fazla hastalığa yakalanma, hastalığı taşıma veya bulaştırma ihtimali bulunmamaktadır.

Buna göre:

Hastalık hakkındaki korku ve endişenin paniğe yol açmaması, belli topluluk veya milletten insanların hastalığın kaynağı ve taşıyıcısı olarak görülmemesi. Çin ve diğer Asya ülkelerinden olan öğrenci ve akademisyenler başta olmak üzere yabancı uyruklu öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin ayrımcılık konusu haline gelmemeleri için azami dikkat gösterilmelidir.

Akademimizin bu konuda hassasiyet göstererek, kişilerin mağdur edilmemesi için gerekli bilgilendirmeleri yapması ve tedbirleri alması elzemdir.

KORONAVİRÜS İÇİN ÖNLEMLER

İşte YÖK’ün koronavirüs için sıraladığı önerileri:

Seyahat ve Yurtdışı Toplantılar: Tüm öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin değişim programı, kongre, toplantı katılımı gibi nedenlerle özellikle yurtdışına yapacakları seyahat planlarını tekrar gözden geçirmeleri, zaruri değilse iptal etmeleri, seyahat zaruri ise:

-İlgili ülkeye ait herhangi bir seyahat uyarısı veya yasağı bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri ( https://www.seyahatsagligi.gov.tr ),

-Seyahatleri süresince kişisel hijyen kurallarına dikkat etmeleri,

-Seyahatleri esnasında veya sonrasında herhangi bir enfeksiyon belirtisi gelişmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları, bu esnada yurtdışında bulunuyorlarsa Büyükelçiliğimize bilgi vermeleri.

ULUSLARARASI KATILIMLI TOPLANTILAR

Ülkemizde yapılacak olan yurtdışı katılımlı toplantılarla ilgili olarak salgının yoğun olduğu ülkelerden yüksek sayıda katılım bekleniyorsa planlanan toplantının ertelenmesi, on-line toplantı olanaklarının değerlendirmeye alınması,

Devam edecek olan toplantılar için ise;

-El hijyeni için gerekli ortamın sağlanması, el dezenfektanlarının erişilebilir alanlara yerleştirilmesi.

-COVID-19 bulaşma yolları ve korunma yöntemlerine ilişkin toplantı öncesi ve sonrasında katılımcılara bilgilendirme ve hatırlatma yapılması.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d