Okula başlayan her çocuğun sağlık karnesi olacak

0

Okula başlayan her çocuğun sağlık karnesi olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okul çağındaki çocukların sağlık takibine yönelik olarak sağlık karnesi uygulamasının başlatılacağını açıkladı. Ticaret Gazetesi’nden Seda Gök’ün haberine göre yeni öğretim yılından itibaren sağlık karnesi uygulaması başlayacak.

Bakan Koca, okula başlayan çocuklara yönelik çalışmanın Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile ortak yürütüleceğini anlattı. Koca, öncelikle okul çağında yapılması gereken aşıların takip edilerek, bağışıklamanın güçlendirileceğini söyledi.

OKULA BAŞLAYAN HER ÇOCUĞUN SAĞLIK KARNESİ OLACAK

Bakan Koca, şöyle dedi:

 “Çocuklarımızı daha yakın takip etmeye yönelik üzerinde çalıştığımız ve Milli Eğitim ile de istişare halinde yürüteceğimiz sağlık karnesi uygulaması var. Bu uygulama; yapılması gereken aşıları, diş bakımı taraması, kalp taraması ve göz taramasını kapsayacak. Bu taramalar belli dönemlerde yapılacak ve kayda alınacak. Böylece çocuklarımızın sağlığını daha da yakın takip edebileceğiz.”

DİJİTAL ORTAMDA YER ALACAK

Sağlık karnelerinin dijital ortama da taşınacağını vurgulayan Koca, bu sayede bütün verilerin arşivlenebileceğini kaydetti.Aşı karnesi yaklaşımının koruyucu hekimliğin bir parçası olduğunun altını çizen Bakan Koca, “Bu uygulama ile siz diş taraması, göz taraması, kalp taraması ve aşı takibini yapmış olmakla birlikte koruyucu hekimliğin ön planda olduğu taramayı sağlamış oluyorsunuz” dedi.

Aşılama ve çocukları korumaya yönelik sağlık uygulamaları konusunda bilinci artırmaya yönelik sürekli çalışılması gerektiğine değinen Bakan Koca, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:
“Aşı takvimini bebeklik döneminde mutlak bu oranlar hatta üstünde sağlamamız, yani 95 ve altına düşürmememiz gerekiyor. Bebeklik dönemi sonrası okul çağı dönemindeki aşıları da -ki o genelde ihmal ediliyor- ‘nasıl olsa yapıldı, koruyuculuğu yüksek’ diye düşünülerek yapılmayan aşılarda da hassas olmamız gerekiyor. Çünkü okul çağında aşılama oranı düşüyor. O nedenle de okul çağı dönemindeki aşıların da mutlak yapılması gerektiğini biliyoruz.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d