Okulda en önemli gün, mezuniyet değil okula başlama günü

0

Okulda en önemli gün, mezuniyet değil okula başlama günü. 1.2 milyon öğrenci ilk kez bugün okullu oluyor. Eğitimcilere göre okulda en önemli gün de işte bu okula başladıkları gün. Peki nasıl davranmak gerekiyor?

2019-2020 öğretim yılının resmi açılışı 9 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Ama bugün 1’ler, 5’ler ve 9’lar için iki gün sürecek uyum eğitimi başlıyor. Uyum eğitimi ise ilk kez okula başlayacak 1’ler için çok önemli.

OKULDA EN ÖNEMLİ GÜN, MEZUNİYET DEĞİL OKULA BAŞLAMA GÜNÜ

 

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Ekber Şahin, okulun ilk günleri için hem anne-babalara hem de öğretmenlere önerilerde bulundu. Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre Şahin’in önerileri şöyle:

ANNE BABALAR NASIL DAVRANMALI?

Okulun ilk gününden önce okula çocuğunuzla birkaç kez gitmenizde yarar var. Kalabalıkların olmadığı bir zamanda çocuğunuzun okulunu, sınıfını keşfetmesine destek olun. Mümkünse ilk gün öncesi bir okul arkadaşı edinmesine yardım edin. En önemli gün mezuniyet değil l Okul ile ilgili çalışmalarını evde, nerede ve ne zaman yapabileceğini birlikte kararlaştırın. Okul eşyasının düzenlenmesini ve yerleştirilmesini birlikte yapın.

Bir kişinin eğitim hayatındaki en önemli gün mezuniyet günü değil, okula başladığı ilk gündür. Ailece, bir gün öncesinde bu özel günü kutlamayı ihmal etmeyin. Çocuğunuzun kahvaltı yapmasını önemseyin. Okulun ilk gününde yaşanacak trafiği dikkate alarak evden çıkış saatinizi ayarlayın. Gecikerek hem okul yolunda hem de okulda ilk günü kâbusa çevirmeyin.

Okulun ilk gününden itibaren ev ödevlerinin kesinlikle çocuğuwn ve öğretmenin sorumluluğunda olduğu yaklaşımını sergileyin. Çocuklar talep etmedikleri sürece ev ödevlerine destek olmamalısınız, kontrol etmemelisiniz. Okulun ilk gününden itibaren ev ödevlerine ilişkin tutumunuzu netleştirin, çocuğunuzun ödevlerinin esiri olmayın.

Çocuklar yaz tatili süresince tablet, telefon, bilgisayar ve televizyon başında yeterince vakit geçirdiler. Okulun açılması ile birlikte bütün bu teknolojilerin kullanımına bir sınırlama getirilmesi kaçınılmaz. Çocuğunuzun okul etkinliklerine odaklanmasını sağlamalısınız.

ÖĞRETMENLERE ÖNERİLER

Ünlü eğitimci Haim Ginott’un vurguladığı gibi okulun ilk günü ve her günü öğrencilerinize misafirlerinize davrandığınız gibi davranmalısınız. Öğrenciler onlara ne öğrettiğimizi her zaman hatırlamaz, fakat onlara nasıl davrandığımızı asla unutmazlar.

Okulun ilk günü hep gülümseyin, neşeli olun, gülün, bolca güldürün. l Sınıfınızın fiziksel ortamlarını düzenleyip eksiklikleri tamamlayarak ilk gün hazırlıklarına başlayabiliriz. Ortamı eğitim felsefenizi, öğretme tarzınızı yansıtacak şekilde düzenleyin, sınıfınıza bir kimlik kazandırın. Kapıyı ve panoları hoş geldin mesajlarıyla donatın. Öğrenmenin ne kadar eğlenceli olduğunu vurgulayan espritüel görseller kullanın.

İlk gün kıyafetinize ve görünüşünüze özel bir önem verin. l Öğrencilerinizin isimlerini okulun ilk gününden önce öğrenmeye ve kullanmaya çalışın.

Öğrenme ve öğretme ile ilgili tüm sorumlulukları üstlendiğinizi anne babalara açıklayın. Ev ödevleri ve ölçme-değerlendirme yaklaşımınızla ilgili konulara açıklık getirin.

Anne babalarla hiçbirini dışarıda bırakmayacak bir iletişim yöntemi oluşturun. Telefon, e-posta gibi iletişim bilgilerini güncelleyin.

Sizin tarzınızla şekillenen sınıfa öğrencilerin yeni şeyler katmasını sağlayın. Örneğin sınıfınızın adı 1A ise birlikte sınıfınızın göbek adını belirleyin. Sınıfınızın maskotunun ne olabileceği üzerinde konuşun.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d