Özel okul öğrencisi devlet için ‘nakil’ bekleyecek

0

Özel okul öğrencisi TEOG nakillerine katılabilecek mi? Çocuklarını özel okula kesin kayıt yaptıran velilerin en sık sorduğu soru bu. Evet, özel okul öğrencisi de TEOG nakil uygulamasından yararlanma şansına sahip. Bu öğrenciler de devlet okulları için nakil uygulaması döneminde tercih listesi hazırlayacak. Peki nakil uygulaması nasıl olacak?

Devlet okullarına yerleşen de özel okul öğrencisi de TEOG nakillerinden aynı şekilde yararlanacak. 12 Ağustos’ta TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) boş kontenjanları açıklayacak ve ardından da 3 kez yapılacak TEOG nakil uygulamasını başlatacak.

ÖZEL OKUL ÖĞRENCİSİ NE YAPACAK?
15 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında 3 kez yapılacak nakil uygulamasına üst tercihine yerleşmek isteyen, açık liseye kaydedilen ya da hiç tercih yapmayanlar gibi özel okul öğrencisi de başvuracak. Her nakil döneminde 3 tercih yapma hakkına sahip olacak özel okul öğrencisi de bu tercihlerini onaylatmak zorunda. İsteyen öğrenciler her nakil döneminde tekrar tercih listesine 3 okul yazabilir. Bir başka seçenek ise ilk verdikleri tercih listesindeki 3 okulun tüm nakil uygulamaları için geçerli olmasını isteyebilir.

ÖZEL OKUL ÖĞRENCİSİ KAYIT SİLDİRECEK Mİ?
Özel okul öğrencisi TEOG nakil uygulamasına katılabilmek için kesin kayıt yaptırdıkları okullardan kayıtlarını sildirmek zorunda değil. Nakil uygulaması başlayınca bu öğrenciler özel okula dilekçe verecekler ama bu kayıtlarının silinmesi anlamına gelmeyecek. Nakil uygulaması sonuçları belli olduktan sonra özel okul öğrencisi velisi karar verecek. Ya okulunda kalacak ya da devlet okuluna gidecek, bu durumda kaydı silinecek. 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d