TEOG nakil uygulamasına kim katılacak?

0

TEOG nakil uygulaması 15 Ağustos’ta başlayacak. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi- TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı şimdi sırada TEOG’da nakil uygulaması var. TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bu kez de üst bir okula geçmek ya da tercihine yerleşemedikleri için açık liseye kaydedilen öğrenciler için bu kez TEOG’da nakil uygulaması yapılacak.

TEOG’da nakil uygulamasının nasıl yapılacağı ve TEOG’da nakil uygulamasına kimlerin katılacağına ilişkin ayrıntılar şöyle:

TEOG NAKİL UYGULAMASI NEDİR?
TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından 15 Ağustos’ta başlayacak nakil uygulaması yerleştiği okulu beğenmeyip, üst tercihlerindeki okullarına gitmek isteyenler için bir şans olacak. Aynı şekilde tercihlerine yerleşemedikleri için açık liseye gidenler de bu uygulamadan yararlanabilecek.

TEOG’DA NAKİL UYGULAMASINA KATILAN HAKKINI KAYBEDER Mİ?
Bir çok ailenin yanıtını merak ettiği soru; Eğer TEOG’da nakil uygulaması sonucunda bir okula yerleşemezlerse, şu anda yerleştikleri okullardan kayıtlarının silinip silinmeyeceği oluyor. Eğer TEOG’da nakil uygulamasına katılır ve bir okula yerleşemezseniz kayıtlı olduğunuz okulda kalırsınız, kaydınız silinmez. Ama TEOG’da nakil uygulamasına katılır ve tercihlerinizden birine yerleşirseniz kaydınız yerleştiğiniz okula otomatik olarak yapılır. İlk yerleştiğiniz okuldan da kaydınız silinir.

NAKİL UYGULAMASINDA YERLEŞTİĞİM OKULU DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?
Eğer TEOG’da nakil uygulamasına katılır ve yeni bir okula yerleşirseniz, eski okulda kaydınız silinir. Bu okula “Yeni okula gitmekten vazgeçtim” diyerek yeniden eski okulunuza dönemezsiniz. 

TEOG’da nakil uygulaması 3 kez yapılacak. İlk başvurular 15-19 Ağustos, ikincisi 22-26 Ağustos, üçüncüsü ise 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Bir de sadece açık lise öğrencilerinin katılacağı bir uygulama da 5-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak. 

TEOG’DA NAKİL UYGULAMASINDA KAÇ TERCİH YAPILACAK?
TEOG nakil uygulamasında 3 tercih hakkınız olacak. 

TEOG’DA NAKİL UYGULAMALARINDA TERCİHLERİMİZİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİZ?
Evet. Her TEOG nakil uygulamasında 3 okul tercih edebileceksiniz. İsterseniz bu 3 okulu tüm nakil uygulamalarında geçerli kılabilirsiniz. Bunu yapmak isterseniz tercihlerinizi onaylatırsanız okul yönetimine söylemelisiniz. İsterseniz her nakil uygulamasında 3 okulu farklı yazabilirsiniz. 

TEOG’DA NAKİL UYGULAMASINA KİMLER KATILACAK?
TEOG’da nakil uygulamasına 4 farklı grupta öğrenci katılacak.
Birinci grup: 25 okuldan oluşan tercih listesindeki okullardan birine yerleşenler. Daha üst puanlı okula geçmek için TEOG’da nakil uygulamasına katılacaklar.
İkinci grup: Tercih listesindeki okullara yerleşemeyen ve kayıtları otomatikman açık liseye yapılan öğrenciler.
Üçüncü grup: TEOG yerleştirmeleri için hiç tercih yapmamış, bu yüzden de otomatik olarak açık liseye yerleştirilmiş öğrenciler.
Dördüncü grup: Özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler.

TEOG’DA NAKİL UYGULAMASINI NASIL YAPACAĞIZ?
TEOG’da nakil uygulaması için yine e-okul üzerinden bireysel olarak tercih yapabilirsiniz. Ancak tercihlerinizi herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Aksi halde tercih işleminiz geçersiz olur.

TEOG’DA NAKİL UYGULAMASINDA DA AÇIK LİSEDE KALIRSAK NE OLACAK?
Bu durumdaki öğrenciler son kez il ve ilçe nakil komisyonlarınca yapılacak TEOG’da nakil uygulamasında da bir örgün eğitim kurumuna yerleşemezlerse seçenekleri özel okul olacak.

TEOG NAKİL UYGULAMASI TAKVİMİ
15-19 Ağustos: İlk nakil uygulaması başvurularının alınması
22 Ağustos: İlk nakil uygulaması sonuçlarının açıklanması
22-26 Ağustos: İkinci nakil başvurularının alınması
29 Ağustos: İkinci nakil başvuru sonuçlarının açıklanması
29 Ağustos-2 Eylül: Üçüncü nakil başvurularının alınması
5 Eylül: Üçüncü nakil başvuruları sonuçlarının açıklanması
5-8 Eylül: Sadece açık liseye yerleştirilen öğrenciler için il ve ilçelerde kurulan nakil komisyonlarınca başvuruların alınması
9 Eylül: Açık lisedeki öğrenciler için sonuçların açıklanması

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d