O öğrencilerin TEOG taban puanına bakılacak

0

OHAL kapsamında çıkarılan kararname ile kapatılan okullarda okuyan lise öğrencileri devlet liselerine geçişte geçemek istedikleri liseler için TEOG taban puanına bakılacak. Bu öğrencilerin devlet liselerine geçişleri TEOG taban puanına göre yapılacak.

Kapatılan okullarda okuyan ilkokul ve ortaokul öğrencileri evlerine en yakın okullara kayıt yaptırabilecek ama lise öğrencileri için durum farklı olacak. Bu öğrenciler eğer devlet okullarına geçmek isterlerse TEOG taban puanı esas olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamada kapatılan okullarda okuyan yaklaşık 138 bin öğrencinin yerleştirmelerine ilişkin esaslar da belirlendi.

İşte MEB tarafından kapatılan okullardaki öğrenciler ile ilgili ve onların nakil sürecinin nasıl gerçekleşeceğini anlatan açıklama:

30 EYLÜL SON TARİH: Kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin devlet okullarına nakilleri, 2015-2016 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere 30 Eylül´e kadar yapılacak. İlk ve ortaokul öğrencileri evlerine en yakın devlet okullarına kaydedilecek. Kayıtları gitmek istedikleri devlet okulları tarafından yapılacak.

LİSELER İÇİN TABAN PUAN: Devlet liselerine geçmek isteyen öğrencilerin nakillerinde o okulun TEOG taban puanına bakılacak. Öğrenciler okulun taban puan şartını taşımak kaydıyla boş kontenjan şartı aranmadan okullara kaydedilecek.

İL VE İLÇE KOMİSYONLARI YAPACAK: Lise öğrencilerinin nakilleri gitmek istediği yerin il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu tarafından e-okul sistemi üzerinden alınacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d