TEOG tercihine yerleşemeyen açık liseye gidecek

0

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi TEOG yerleştirme sonuçlarına göre 25 okuldan oluşan tercih listesindeki okullardan birine yerleşemeyen öğrenciler otomatik olarak açık liseye kaydedilmiş olacak. TEOG yerleştirme sisteminde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçen yıl eleştirilen uygulamayı bu yıl da sürdürecek. 25 okulluk tercih listesindeki okullardan birine yerleşemeyen öğrenciler TEOG yerleştirme sonuçları açıklandığında açık liseye kaydedilmiş olduklarını görecek. 

AÇIK LİSEDEN KURTULACAKLAR MI?

TEOG yerleştirme sonuçları ile açık liseye yerleşen öğrenciler örgün eğitim kurumlarına geçebilmek için TEOG nakil uygulamasına katılabilecek. Nakillere TEOG yerleştirme sonuçlarına göre tercih listesindeki 25 okuldan birine yerleşen öğrenciler de daha üst tercihlerine yerleşebilmek için katılabilecek. Nakil uygulaması 3 kez yapılacak ve 3 okul seçme hakkı olacak. 3 nakil uygulamasının ardından örgün eğitime geçemeyen öğrenciler bir kez de il ve ilçelerde yapılan nakil uygulamasına girecek. Bu uygulama sonucunda da Anadolu, fen, sosyal bilimler liselerini isteyen öğrenciler için örgün eğitime geçmenin tek yolu özel okul olacak. Ya da açık liseye otomatik olarak yerleştirilen öğrenciler bu okul türlerinin dışında meslek lisesi ya da imam hatip liselerini tercih edecek.

NAKİL UYGULAMASI YAPILACAK

TEOG yerleştirme sonuçları açıklama tarihinin 8 Ağustos’tan 12 Ağustos’a ertelenmesiyle birlikte TEOG nakil uygulamasında da tarihler değişmiş oldu.

Buna göre nakil uygulama tarihleri şöyle:

İLK NAKİL UYGULAMASI: 15-19 tarihleri arasında ilk nakil uygulaması başvuruları alınacak. Sonuçları da 22 Ağustos’ta açıklanacak.

İKİNCİ NAKİL UYGULAMASI: İkinci nakil başvuruları 22-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Sonuçları 29 Ağustos’ta açıklanacak.

ÜÇÜNCÜ NAKİL UYGULAMASI: 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında başvurular alınacak, sonuçlar ise 5 Eylül’de açıklanacak.

AÇIK LİSEYE SON NAKİL: Açık liseye yerleştirilen öğrenciler ise 5-8 Eylül tarihleri arasında başvurularını yapacak. Bu öğrencilerin yerleştirmelerini il ve ilçe komisyonları yapacak. Bu nakil sonuçları 9 Eylül’de açıklanacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d