Uluslararası öğrenci sayısı 128 bin oldu

0

Uluslararası öğrenci sayısı 128 bin oldu. Türkiye’deki üniversitelerde 173 ülkeden 128 bin uluslararası öğrenci okuyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’deki üniversitelerde okuyan uluslararası öğrenciler ile iftar yemeğinde buluştu.

YÖK Başkanlığında gerçekleştirilen iftar yemeğine YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yanı sıra YÖK Üyeleri ile YÖK yetkilileri, iftara katılan öğrencilerin ülkelerinin Büyükelçileri ile Eğitim Ataşesi düzeyinde yetkilileri ve Türkiye’deki uluslararası öğrencileri temsilen Ankara’daki üniversitelerde lisans / lisansüstü eğitimlerine devam eden yaklaşık 62 ülkeden 161 uluslararası öğrenci katıldı.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYILI 128 BİN OLDU

YÖK Başkanı Saraç, yükseköğretim sistemine dahil olan uluslararası öğrenci sayısında her geçen gün biraz daha artış yaşandığını ve bundan mutluluk duyduklarını belirtti. 2000’li yıllarda 16 binlerde olan öğrenci sayısının 2014 yılında ciddi bir sıçrama kaydettiğini söyleyen Saraç, bugün itibariyle Türkiye’de 173 farklı ülkeden 128 bini aşkın uluslararası öğrencinin bulunduğu söyledi. Saraç, bu sayıyı daha da çok artırmak ve dünyadaki gençlerle entegre olmak istediklerini vurguladı.

Saraç, uluslararası öğrencilerin entelektüel birikimini, geldikleri ülkelerin ve bölgelerin dinamiklerini, çok önemli ve kıymetli zenginlikler olarak değerlendirdiklerini ifade eti. Saraç şöyle dedi:

TÜRK ÜNİVERSİTELERİ ÇEKİM MERKEZİ

“Türk üniversitelerinin uluslararası çekim merkezi olmasında referans noktasının, sizler olduğunu biliyoruz. Sizler, ülkemizin yükseköğretimini dış dünyaya en iyi şekilde yansıtacaksınız. Hem kendi ülkenizin hem de Türkiye’nin kalkınmasına ve farklı kültürel kimliklerin bir arada ve barış içinde yaşamalarına katkıda bulunacaksınız. Siz değerli öğrencilerimiz için dünyada örneği olmayan ve ülkemizde ilk kez uygulanan yeni bir burs projesi ihdas ettik. Bu projemizle hedef ülkelerin ihtiyaç duyduğu alanlarda, o ülkenin öğrencilerine eğitim veriyoruz. Kendi ülkelerine döndükten sonra bizim ülkemizde aldıkları eğitim süremizin 2 katı kadar kendi ülkelerindeki devlet kurumlarında vazife görmeleri şartını getirdik. Mezun olduktan sonra kaç yıl nerede görev yapacaklarını önceden biliyoruz.

YÖK BURSLARI NEDİR?

Bu burs politikamız ile o ülkelerdeki etkinliğine hizmet etmiş olduğumuzu düşünüyoruz. Burslu öğrencilerimiz Pakistan (Keşmir), Kosova, Arnavutluk, Bangladeş, Ukrayna (Kırım), Makedonya ve Ruanda’dan. Diğer yeni bir projemiz “YÖK-Türkoloji” burs programıdır. Bu bilgiyi de sizlerle paylaşmak isterim. Kosova Priştine Üniversitesi Türkoloji bölümü ile Sudan’ın önde gelen üniversitelerinin Türkoloji bölümlerinden gelen başvuruları kabul ettik.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı