Yeni öğretmen ataması olacak mı?

0

Yeni öğretmen ataması olacak mı? Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu yıl bütçe imkânları dahilinde 20 bin öğretmen atamasının gerçekleştirilebildiğini söyledi. Selçuk yeni öğretmen ataması olup olmayacağına ilişkin şunları söyledi: “Umut güzel bir şeydir ama umut tacirliği iyi bir şey değildir” dedi.

 

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 20 bin sözleşmeli sözleşmeli öğretmen atamasıyla ilgili düzenlenen törene katıldı. Selçuk yeni öğretmen olarak göreve ilk kez başlayacak öğretmenlere tavsiyelerde bulundu.

 

YENİ ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI?

Selçuk’un öğretmenlere yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

Bu sene bütçe imkânları dahilinde 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirilebildi. Ama bu konuda elimden gelen çabayı fazlasıyla ama gerçekten fazlasıyla gösterip bu sayının çok daha artması konusunda gereken çaba içinde olacağımızı unutmamanızı özellikle istirham ederim. Umut güzel bir şeydir ama umut tacirliği iyi bir şey değildir. Bu konuyla ilgili emin olun ne gerekiyorsa her türlü enerjimizi gayretimizi sarf edip gereken sonuçlara ulaşmayı müjdelere kavuşmayı diliyorum. Bu vesileyle başta Cumhuriyetin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete uğurladığımız tüm şehitleri, özellikle bayrağın dalgalandığı bölgelerde şehit olan öğretmenlerimizi saygıyla minnetle anıyorum.

‘ÖĞRETMENLİK BİLGELİK GEREKTİREN BİR MESLEK’

 Kendisi olan bir öğretmen, kendisini çok iyi yetiştiren bir öğretmen, koridorda yürüse bile bir çocuğun yetişmesine hizmet eder, haliyle, tavrıyla duruşuyla görüsüyle bu çocuğun gelişmesi için çok rahatlıkla katkı sağlar. Fakat bu elbette bir kuru bilgiyle olmaz. Öğretmenlik bilginin ötesinde bilgelik gerektiren bir meslek. Eğer bu bilgeliği çocuklar paylaşmazsa bu kuru bir bilgi olur, kuru bilgi de çocuklarımızı zehirler. Asıl olan paylaştığımız bilgilerin görgüye dönüşmesidir bu görgünün de çocukların halinde tavrında günlük yaşayışında ortaya çıkmasıdır.

 

GÖZÜNÜZ TÜM ÇOCUKLARA DEĞSİN

 

 Sınıfınızdaki bütün çocukların gözüne gözünüz değmeden derse başlamayın ve lütfen onların gözünden kalbine akan bir şeyler olduğunu hissedin. O zaman sizin öğretmenliğiniz başlamıştır. Eğer sadece bilgi paylaşımı ile derse başlarsanız bilin ki siz hiçbir zaman onların öğretmeni olmayacaksınız. Onların devlet memuru olarak oraya atanan ya da öğretmen olarak o sınıfta bulunan resmi kişi olacaksınız. Benim bu bağlamda söyleyeceğim aslında çok şey var ama heyecanınızın farkındayım. Ama çocukların sesi olmaktan da onların heyecanını size iletmekten de geri duramıyorum.

 

ÖĞRENCİLERİNİZİ AYIRMAYIN

Öğrencilerinizi lütfen ama lütfen, aslında lütfen bile değil, muhakkak surette ayırmayın. Eğer onları ayırırsanız gökteki yıldızları ayırmış gibi olursunuz. Onlar bizin için gerçekten büyük değer ve onların sadece akademik başarıları ile övünmeyin. Eğer öğrenme güçlüğü olan ya da bazı akademik sorunlar yaşayan çocukların başarısı neyse sizin başarınız odur.

ÖĞRENCİLERİNİZİ GELEĞE HAZIRLAYIN

Sizin öğretmenliğiniz bundan 10 yıl, 20 yıl, 50 yıl, 100 yıl önceki öğretmenlikten çok daha farklı olacak. Bugün okula başlayan çocuklar 2040´lara doğru iş hayatına atılacaklar ve bakacaklar ki çok ama çok farklı bir dünya var karşılarında. ´Siz bize hangi geleceği hazırladınız?´ sorusunu soracaklar. O dünyanın 4. büyük kırılması olduğunu da unutmamak çok önemli.

 

ÖĞRETMENLİK ÖZVERİ MESLEĞİ

 

Öğretmenlik mesleği çok temelde bir fedakarlık, özveri mesleği. Eğer konfor arıyorsanız bu meslek gerçekten uygun bir meslek değil. Eğer yorulduğunuzu bitkin düştüğünüzü hissetmiyorsanız gerçekten hakkını vermediğiniz konusunda bir şüpheye ihtiyacınız olabilir. Öğretmenin her zaman huzursuz olması lazım. Çocuğun huzuru için öğretmenin huzursuzluğu şart görünüyor.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı