Yurt başvuruları nasıl ve ne zaman yapılacak?

0

Yurt başvuruları nasıl ve ne zaman yapılacak? YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelere kayıtlar da 3-7 Eylül tarihleri arasında yapılacak. KYK yurt başvuruları da üniversite kayıtlarıyla birlikte yani 3 Eylül 2018 tarihinde başlayacak.

KYK yurtlarının kapasitesi 670 bin kişi. 200 bin yatak kapasiteli inşaat da sürüyor. Bu yıl 400 bin öğrencinin yurt başvurusunda bulunması bekleniyor. İşte sizlerden KYK yurt başvurularıyla ilgili gelen sorular ve yanıtları:

YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

Yurt başvuruları ÖSYM yerleştirme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından yurtkur.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden duyurulacak.

E-DEVLET ŞİFRESİ GEREKİYOR

Başvurular E-Devlet üzerinden alınıyor.

Bu sebeple E-Devlet şifresiniz yoksa kimliğiniz ile birlikte PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi almanız gerekiyor.

Diğer E-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerek.

KYK YURTLARINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

-Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olanlar.

-Ailenizin başvurduğunuz yurdun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi. Ancak bazı öğrenciler bu kuralın dışında. Yüzde 40 engelli, yetiştirme yurdunda kalarak liseyi tamamlamış, anne ve babası vefat etmiş olan, devlet koruması altındaki öğrenciler için bu kural geçerli değil.

-Taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyetiniz bulunmamalı. Cezası tecil edilenler hariç.

-Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması.

– Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz Çıkarma Cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olmanız gerek.

-Uluslararası öğrencilerin de yurtlara başvuru hakkı bulunuyor. Bunlar öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermeleri gerek. Bu işlemleri tamamlarlarsa yurtlara başvurabilirler.

-Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmamanız gerekiyor.

-Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması.

YURTTA NE KADAR KALABİLİRSİNİZ?

-Normal öğrenim süresi kadar yurtlarda kalabilirsiniz.

– Yükseköğretim programına devam ederken aynı il/ilçede üniversite veya bölüm değiştirirseniz, yatay veya dikey geçiş yaparsanız yeni öğretim kurumunun normal öğrenim süresi sonuna kadar yurtta kalmaya devam edersiniz.

– Eğer farklı il/ilçede üniversite veya bölüm değiştirir, yatay veya dikey geçiş yaparsanız öğrenim göreceğiniz il veya ilçede yurda yerleşmek için yeniden müracaat edersiniz. Bu öğrenciler yeni öğretim kurumunun normal öğrenim süresi sonuna kadar yurtta barınırlar.

ARA SINIFTA YURTTA KALIYORSANIZ

– Ara sınıfta yurtta kalmaya başlayan öğrenciler, okula kayıt tarihleri esas alınarak normal öğrenim süresi kadar barınırlar.

– Bir öğretim kurumundan mezun olup, ikinci bir öğretim kurumunda öğrenim görmeye başlayan öğrencilerin başvuruları ara sınıflar gibi değerlendirilir. Yani kayıt tarihleriniz esas alınır ve normal öğrenim süresi kadar barınırsınız.

– Bir lisans programına kayıtlıyken, diğer bir lisans programında çift ana dal veya yan dal eğitimine başlarsanız, yan dal öğrenim süresi kadar daha kalabilirsiniz.

HANGİ TARİH OLURSA OLSUN BİR YILLIK BARINMA

-Yurtlara kayıt işlemi, öğretim yılı içinde hangi tarihte yapılmış olursa olsun, öğretim yılı sonunda öğrenci bir yıllık yurtta barınma hakkını kullanmış sayılır. Yani yarı dönemde kayıt yaptırsanız da tam dönem kalmış gibi kabul edilirsiniz.

ZAMANINDA MEZUN OLAMAYANLAR NE OLACAK?

-Normal öğrenim süresinde mezun olamayanlara bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır.

AFTAN YARARLANAN ÖĞRENCİLER YARARLANABİLİR Mİ?

-Aftan yararlanarak yeniden öğrenime başlayan öğrenciler başvuruda bulundukları tarihte bulundukları sınıf esas alınarak ara sınıf olarak değerlendirilir.

ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARINA KATILAN HAKKINI KAYBEDER Mİ?

– Öğrenci değişim programları kapsamında geçici olarak yurt içinde farklı şehirde öğrenim görecek yurt öğrencileri, öncelikli olarak öğrenim göreceği şehirdeki yurtlara nakledilirler. Dönüşlerinde ise esas öğrenim gördükleri şehirdeki yurtlara yine öncelikli olarak nakledilirler.

-Yurtta barınmakta iken öğrenci değişim programları kapsamında geçici olarak yurt dışında öğrenim gören öğrenciler, dönüşlerinde öncelikli olarak yurda yerleştirilirler.

-Ücretsiz barınmakta iken öğrenci değişim programı ile yurt içi ve yurt dışında öğrenim görecek öğrencilerin dönüşlerinde yurda kayıt yaptırması ve durumunda değişiklik olmaması halinde ücretsiz barındırılmasına devam edilir.

– Yurtta barınmakta iken öğretim kurumunda kayıt donduran öğrenciler dönüşlerinde öncelikli olarak yurda yerleştirilirler. Öğretim kurumunda dondurulan süreler normal öğrenim süresine eklenir.

İKİNCİ LİSANS EĞİTİMİ İÇİN DE YURT BAŞVURUSUNDA BULUNULABİLİR Mİ? FAZLA ÜCRET ÖDER Mİ?

Öğrencinin yurt başvuru hakkı bulunmaktadır. İkinci lisans eğitiminin normal öğrenim süresi kadar barınma hakkı mevcut olup fazladan herhangi bir ücret ödemez.

İLK KAYIT ÜCRETİ NEDİR?

Yurda ilk defa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken ücrete ilk kayıt ücreti denir. Bu ücretin içerisinde gün bazında yatak ücreti, güvence bedeli ücreti ve yurt kimlik ücreti yer alıyor.

Bu ücret öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösterir.

İlgili banka ATM’lerinde veya yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinde yer alan e-ödeme ekranında tutar otomatik olarak görülür.

İLK KAYIT ÜCRETİNİ ÖDEDİKTEN SONRA NE YAPILACAK?

İlk kayıt ücretinin ödenmesinin ardından öncelikle E-Devlet “Yurt Kayıt İşlemleri” bağlantısından taahhütname onayı yapacaksınız. Daha sonra ise belirtilen tarihler arasında istenilen belgeleri yurt müdürlüğüne teslim edeceksiniz.

YURTTA NE ZAMAN KALMAYA BAŞLARIM?

İlk yerleştirme sonrası yurtlara yerleştirilen öğrencilerin öğrenim gördükleri öğretim kurumunun akademik takvimine göre yurtta barınmaya başlamaları esastır.

Eğer belirtilen tarihte yurtta kalamayacaksınız yurt müdürlüğünden izin almanız gerekiyor.

Yedek listeden yurda yerleşen öğrenciler ise ilk kayıt ücretini yatırdıktan sonra yurtta barınmaya hemen başlamalı. Yurtta kalamayacaklar ise yurt müdürlüğünden izin almaları gerekir. İlk kayıt ücretini ödemeyen yurtta kalamaz. Ama hakkını da yitirmez bir sonraki sene isterse yine kalabilir.

BESLENME YARDIMI NEDİR?

Kurum yurtlarında kalan tüm öğrencilere beslenme yardımı veriliyor. Bunun için herhangi bir işlem yapılmasına gerek yok. Bu yardım bir öğretim yılında 9 ay.

Bu yardım sabah kahvaltısı için 3.5 TL, akşam yemeği için 7.5 TL olmak üzere 11 TL.

KKTC ÜNİVERSİTELERİNE GİDEN DE YARARLANABLİR Mİ?

KKTC’ de öğrenim gören öğrenciler belirtilen tarihler arasında yurt başvurusu yapabilir. Kurumun KKTC’de de yurtları var.

KYK YURTLARINDA ÜCRETSİZ BARINMA HAKKINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar
Devlet koruması altında olan öğrenciler
Anne ve babası (her ikisi de) vefat etmiş olanlar
Şehit ve gazi çocukları
Gaziler

KYK YURT ÜCRETLERİ NEDİR?

KYK yurtlarının aylık ücretleri, yarı özel ya da resmi olma durumuna göre 168 TL ile 285 TL arasında değişiyor. KKTC yurtlarında bu rakam 300 TL.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d