2019 LGS: Anadolu, fen, sosyal bilimler liseleri doldu

0

2019 LGS: Anadolu, fen, sosyal bilimler liseleri doldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liseye Geçiş Sistemi (LGS)  kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçlarını “meb.gov.tr” internet adresinden açıkladı.

2019 LGS: ANADOLU, FEN, SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ DOLDU

LGS yerleştirme sonuçlarına göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri yüzde 100 doldu. Anadolu imam hatip liseleri yüzde 99,9, mesleki ve teknik Anadolu liseleri de yüzde 98 doluluk oranına ulaştı.

Sınavla öğrenci alan mesleki ve teknik Anadolu liselerinin geçen yıl yüzde 74 olan doluluk oranı bu sene yüzde 98’e yükseldi.

Sınavsız yerleştirmenin birinci adımında öğrencilerin yüzde 91’i ilk üç tercihinden birine yerleşti.  Bu öğrencilerden birinci tercihine yerleşenlerin oranı yüzde 52 oldu.

NAKİL UYGULAMASI BAŞLAYACAK

2019 LGS: Anadolu, fen, sosyal bilimler liselerinde doluluk oranı yüzde 100 olsa da bu okullar nakil döneminde tercih edilebilecek. İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci devam edecek.

Bu kapsamda 29 Temmuz-2 Ağustos’ta yerleştirmeye esas birinci nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları 5 Ağustos’ta açıklanacak.

Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos’ta yapılabilecek. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları 10 Ağustos’ta açıklanacak. Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül’de yerleştirme süreci tümüyle sona

Paylaş

Yorumlar kapatıldı