Akademisyenler ile kişisel sözleşme yapılacak

0

Akademisyenler ile kişisel sözleşme yapılacak. Sağlık alanında yeni uygulamalar gelirken, üniversite hastanelerindeki akademisyenler için de yeni bir dönem başlayacak. Çünkü akademisyenlerle Sağlık Bakanlığı kişisel sözleşme yapacak. Akademisyenler araştırmalarına göre de performans değerlendirmesine girecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın akademisyenler ile ilgili açıklamaları şöyle: 

AKADEMİSYENLER İLE KİŞİSEL SÖZLEŞME YAPILACAK

Koca, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ve üniversitelere ait ilgili birimlerin birlikte kullanımına ilişkin detayları şöyle anlattı:

“Birlikte kullanımda olan nedir? Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin uygulama hastanesi, bizim eğitim araştırma hastanelerimiz. Bu hastane sayısı 53. Yani 53 eğitim araştırma hastanemiz, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile birlikte kullanım protokolü çerçevesinde hizmet veriyor. Bunun dışında 21 üniversitemiz var. Marmara Pendik eğitim Araştırma, Medeniyet Göztepe Eğitim Araştırması, Yıldırım Beyazıt, Sakarya gibi 21 üniversitesinin eğitim araştırma hastanesi de Sağlık Bakanlığı’nın eğitim araştırma hastanesi. Bir üniversiteyle de birlikte kullanım protokolü söz konusu. Kadrosu, özlük hakları üniversitesinde olan ama hastaya baktığı ortam bizim hastanelerimiz olan bir birliktelikten bahsediyoruz. Bu devam eden bir uygulamaydı.” 

Koca,  “Birlikte kullanım protokolü bulunan 53 eğitim araştırma ve 21 üniversite hastanesindeki öğretim elemanlarıyla kişisel sözleşme yapılacağını vurguladı.

AKADEMİSYENLERİN SORUMLULUKLARI NE OLACAK?

Sözleşmenin içereceğine ilişkin Koca, şu bilgileri verdi:

” Biz üniversitelerle bir şekilde birlikte kullanım protokolü imzalayarak, bu hastanelerde hasta bakma durumundaysak, bizim üniversite öğretim üyesi kimliğimiz, hastaya daha nitelikli hizmet sunmaya, daha güvenilir hizmet sunmaya katkı sağlıyor. Eğitim yapıyorum. ‘Hasta bakma durumunda olmamalıyım asistan bakmalı’ anlayışı bir yere kadar olabilir.  Biz bundan böyle asgari, öğretim üyelerinin yapmaları gereken araştırma ve çalışmaları, bunun üzerinde olanların da performansa bağlandığı bir dönem yaşıyor olacağız. Öğretim üyesi derse ki ‘Ben, 3-5 saat, haftanın 1 günü klinik araştırma yapmak istiyorum.’ Bu klinik araştırmadan beklentimizi de sözleşmeye yazan ama diğer günlerde de yine polikliniğini, müdahalesini, ameliyatını yapmasını sözleşmeye bağladığımız bir dönemden bahsediyoruz. 2005-47’ye tabi olan öğretim üyeleri ve de personel, gerektiğinde bizim eğitim araştırma hastanelerimizde birlikte kullanım protokolü söz konusu ise genel üniversiteyle sözleşme sonrası kişisel sözleşme dönemine geçiyoruz.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı