Din ve yabancı dil dersine alan öğretmeni

0

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yaptığı düzenlemeye göre 2016-2017 öğretim yılından itibaren ilkokullarda din ve yabancı dil dersi dışındaki tüm dersleri sınıf öğretmenleri okutacak. Ama yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersi bu alanın kadrolu öğretmenleri girecek. Eğer okulda kadrolu din ve yabancı dil dersi öğretmeni yoksa başka okuldan din ve yabancı dil dersi öğretmeni transfer edilecek. Bu da olmazsa din ve yabancı dil dersi için bu alandan mezun öğretmen adaylarına ücretli olarak ders verdirilecek.

MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 2016 Haziran ayında yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğe göre derslerin kimler tarafından da verileceği düzenlendi. İşte ayrıntılar:

İKİ DERS HARİÇ SINIF ÖĞRETMENİ OKUTACAK
İlkokullarda bütün derslerin sınıf öğretmenlerince okutulması esas olacak. Ancak din ve yabancı dil dersleri, okulun kadrolu alan öğretmenlerince okutulacak.

OKULDA YOKSA EN YAKIN OKULDAN TRANSFER
Okulda bu dersler için kadrolu alan öğretmeni bulunmaması durumunda, bu dersler aynı eğitim bölgesindeki, yoksa diğer eğitim bölgelerindeki kadrolu alan öğretmenlerince okutulacak.

KADROLU YOKSA ÜCRETLİ BULUNACAK
Din ve yabancı dil dersi ihtiyacının kadrolu alan öğretmenlerince karşılanamaması durumunda, bu dersleri okutmak üzere, mezun olduğu yükseköğretim programı itibarıyla atamaya esas olan alana öğretmen olarak atanabilme şartlarını taşıyanlar, ek ders karşılığı görevlendirilebilecek. İhtiyacın bu şekilde de karşılanamaması durumunda bu dersler, yükseköğrenimlerini söz konusu alanlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile de okutulabilecek. Bu da mümkün değilse, din ve dil dersini sınıf öğretmeni okutacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı