Okula başlama yaşı hatırlatması: Kimler 1’e başlayacak?

0

Okula başlama yaşı hatırlatması: Kimler 1’e başlayacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okula yeni başlayacak çocukların doğum yılına göre hangi kademe okullara gideceğine ilişkin velileri bilgilendirdi. Selçuk, bununla ilgili instegram hesabından video paylaştı.

Selçuk’un “Okula yeni başlayacak kuzuların anne babaları için ufak bir hatırlatma” notuyla paylaştığı videoda okula başlama yaşı ile ilgili bilgiler yer aldı. Buna göre daha önce 66 ay olan ilkokula başlama yaşının 69 aya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin ardından çocukların doğum tarihine göre hangi kademe okula gidebileceğine açıklık getirdi.

OKULA BAŞLAMA YAŞI HATIRLATMASI: KİMLER 1’E BAŞLAYACAK?

Videoda, yeni düzenleme sonrasında 2019-2020 eğitim -öğretim yılı yaş gruplarına göre okul kayıt durumuna ilişkin bilgilendirici tablolar yer aldı.

Buna göre, Eylül 2019 itibarıyla 36-44 ay arasında olan 2016 doğumlu çocuklar boş kontenjan olması durumunda anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına kaydedilebilecek. 33-35 aylık çocukların ise kreş ve gündüz bakım evlerine kaydı yapılacak.

2015’te doğan 45-56 ay aralığındaki çocuklar ise boş kontenjan olması durumunda anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına kaydedilebilecek. 2014’ün ocak, şubat, mart aylarında doğan 66-68 ay aralığındaki çocuklar okul öncesi eğitim kurumuna gidebilecek ve bu velinin isteğiyle bir yıl ertelenebilecek. 57-65 aylık çocuklar ise okul öncesi eğitim kurumlarının aday kaydına alınacak.

VELİ İZNİ İLE KİM ERTELETEBİLECEK?

2013’te yılının ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında doğan ve dolayısıyla Eylül 2019 itibarıyla 72-80 ay aralığında olan çocukların ilkokul 1. sınıfa kaydı zorunlu olacak.

Aynı yılın ekim, kasım, aralık aylarında dünyaya gelen 69-71 aylık çocuklar için de ilkokul 1. sınıfa kayıt zorunlu olacak ama bu velinin isteğiyle bir yıl ertelenebilecek.

HESAPLAMA ROBOTU

Milli Eğitim Bakanlığı “e-Okul” üzerinden çocukların okul öncesi çağ yaşını hesaplamaya olanak sağlayan “Okula Başlama Yaşı Hesaplama Robotu” hazırladı. Kullanıma açılan robot ile veliler çocuklarının doğum tarihi bilgilerini girerek hangi kademe okula kayıt yaptırabileceğini hesaplayabilecek.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d