Okula başlama yaşı değişiyor mu?

0

Okula başlama yaşı değişiyor mu? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okula başlama yaşıyla ilgili açıklama yaptı. Selçuk, “Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

pervinkaplancom’da yer alan habere göre Selçuk’un bu açıklamalarına göre önümüzdeki öğretim yılında okula başlama yaşı değişecek.

OKULA BAŞLAMA YAŞI DEĞİŞİYOR MU?


2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim yaşamını belirleyen yasaya göre çocuklar önce zorunlu olarak 66 ayında birinci sınıfa başlatıldı.

Çocuklarını okul olgunluğa erişmediği için 1’e başlatmak istemeyen aileler “yetersiz” raporu getirmeye zorlandı. Bir yıl sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 66 aylık çocukların okula başlatılmasının hata olduğunu “yaşayarak” gördü ve dilekçe ile 1’e başlamanın ertelenmesi kararını verdi.

ŞU ANDA KAÇ AYLIK ÇOCUKLAR 1’E BAŞLIYOR?

Şu anda geçerli olan uygulama ise okulların açıldığı eylül sonu itibarıyla 66, 67 ya da 68 aylık çocukların 1’e başlaması okul idaresine dilekçe vererek, ertelenebiliyor.  Eylül 2018 sonunda 69, 70 ve 71 aylık çocuklar için ise okula başlamaya hazır olmadıklarına ilişkin rapor alınıyor. Eylül ayı sonunda 72 aylık ve daha üzerindeki çocuklar ise zorunlu 1’e başlıyor.

Selçuk daha önce yaptığı açıklamalarda da okula başlama yaşında yeni bir değişiklik olacağını ifade etmişti. Selçuk, ilkokula başlama yaşına ilişkin soru üzerine, şöyle demişti: “Bu yönetmelikle düzenlenebilecek bir şey. Burada yapmak istediğimiz veliyi 5 ya da 6 yaş aralığında kalan çocukları için ‘Acaba ana sınıfına mı, ilkokul 1’e mi devam etse’ çelişkisinden kurtarmak.”

İlkokula başlama yaşını, “69 ay taban olmak üzere 72 aya kadar varan bir süreç” olarak ifade eden Selçuk, 60-69 ay arasının da zorunlu ana sınıfı kapsamında olduğunu bildirdi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d