Görme engelliler için tasarladı, dünya üçüncüsü oldu

0

Görme engelliler için tasarladı, dünya üçüncüsü oldu. 10 yaşındaki Ada Tomruk, görme engelliler için tasarladığı projesi ile Hong Kong’da düzenlenen yarışmada fen alanında dünya üçüncüsü oldu.

Türkiye’den NASA Houston’a (Space Center Houston) giden ilk Türk grubun 8 yaşındaki en küçük üyesiydi. Hayali olan uzay araştırmalarını yerinde gördü ve roket yapımı, Ay’da yaşam, robotics, enerji konularında da ders aldı.

Ada, Bu yıl da Bilimin Çakıl Taşları ile birlikte Chicago’da bulunan ve CERN’den sonra en büyük parçacık Fiziği Laboratuvarı Fermilab’da eğitim aldı. Ada’nın bir başka başarısı Hong Kong’da düzenlenen ve 22 ülkeden 2000’i aşkın çocuğun katıldığı “International Year Of The Periodic Table Of Chemical Elements Art And Design Competition” yarışmasında Fen Bilimleri alanında aldığı dünya üçüncülüğü ödülü oldu.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN TASARLADI, DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Ada yarışmaya hazırlandığı günlerde Louis Braille kitabını okuyor ve görme engelliler alfabesini öğreniyordu. Görme engellilerin yaşadığı zorluklar onun projesini hazırlamasında etkili oldu.

Yarışmanın ana konusu ise kimyasal elementlerin sınıflandırılması olan periyodik tablo olunca, Ada da bu tabloda görme engelliler için bir alan oluşturup Braille alfabesini de kullandı. Böylece Ada’nın hazırladığı periyodik tabloyu görme engelliler de kullanabilecekti.

AMBULANSLAR İÇİN YAZILIM GELİŞTİRİYOR

Ada’nın şu anda üzerinde çalıştığı proje ise ambulansların daha kolay hastaneye ulaşabilmesi için yazılım geliştirmek. Hayali ise insanlara elinden geldiğince yardımcı olabilmek.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı