Nakil yerleştirmeleri: Okulların puanları ne oldu?

0

Nakil yerleştirmeleri: Okulların puanları ne oldu? Liseye Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirmeleri kapsamında 1. Nakil uygulamasının yerleştirme sonuçlarına göre sınavla öğrenci alan liselerde puanlar bazı okullarda yükseldi, bazılarında değişmedi.

LGS ilk yerleştirme sonuçlarında olduğu gibi LGS nakil yerleştirmeleri sonuçlarına göre de Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde boş kontenjan bulunmuyor. Okullara yerleşen öğrencilerin puanlarına bakıldığında ise düşme görünmüyor. Tam tersine yüksek puanlı okullarda puanlar değişmiyor ve bazılarında da yükseliyor.

NAKİL YERLEŞTİRMELERİ: OKULLARIN PUANLARI NE OLDU?

LGS nakil yerleştirmeleri sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte LGS ikinci nakil başvuruları da başladı. 2. Nakil başvuruları 5-8 Ağustos tarihleri arasında ise 2 nakil uygulaması yapılacak. Bunun da sonuçları 10 Ağustos’ta açıklanacak.

Peki ikinci nakil uygulamasında okulların puanları değişir mi?

Bu soruya da Türkiye Özel Okullar Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gülan, pervinkaplancom’a şu yorumda bulunuyor:

 “Liselerin taban puanlarının değişmediği, birçok okulda ise yükseldiği görüldü. Geçen yıl 4 kez nakil uygulaması vardı ama bu yıl iki kez. Ayrıca geçen yıl Anadolu liselerinin kontenjanlarını nakil döneminde artırmışlardı. Bu yıl ise kontenjan artışı olmadı. Bu nakil döneminde artık yüksek puanlı okullarda değişiklik olmaz. Buralardaki öğrenciler özel okullardan burs alıp, ilk nakil döneminde çekildi. Bundan sonra da ancak özel okula burs bularak ya da yerleştiği okulu beğenmediği için gidenler olacak. Ama bu sayı yüksek olmaz. Bana göre yüzde 4’lük dilimlerde biraz oynama olur. Bu puan dilimindeki okullarda yer açılabilir. Puanı yüksek olan okullarda değişiklik olmaz.”

TERCİHLERİ NASIL YAPMAK GEREKİYOR?

Cem Gülan, 2 nakil dönemi için tercih yapmaya hazırlanan ailelere de şu önerilerde bulunuyor: “Yine yerleşen öğrenciler istedikleri okulları tercih edebilirler. Ama yerleşmeyen öğrenciler 1’nci tercihlerini istedikleri okula, ikinciyi puanlarına yakın, son tercihi de puanları düşük okullara yapabilir.”

2 NAKİL KURALLARINDA DEĞİŞİKLİK VAR MI?

Nakil uygulamalarında da ilk merkezi yerleştirmenin kuralları geçerli. Yeni yerleşen, yerleşmeyen, özel okula kayıtlı tüm öğrenciler 2 nakil uygulamasına da katılabilir. Nakil uygulamasında bir okula yerleşen öğrencilerin kayıtları otomatik olarak yapıldı. Kayıt için okula gitmenize gerek yok. Yine nakil uygulamasına katılır ve yerleşemezseniz, okuldaki kaydınız silinmez.

t2’nci nakil döneminde de 3 sınavla, 3 sınavsız, 3 pansiyonlu okul tercih hakkı var.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d