Okula başlama yaşı: 7 yıl sonra tekrar 69 ay

0

Okula başlama yaşı: 7 yıl sonra tekrar 69 ay. 2012-2013 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlayan 4+4+4 eğitim yasasıyla okula başlama yaşı tüm eğitimcilerin eleştirilerine rağmen 66 ay olarak düzenlenmişti. 7 yıl sonra tekrar kaldırılan uygulamaya dönüldü. Okula başlama yaşı 69 ay oldu.

TBMM‘ye sunulan, bazı kanunlarda ve 652 Sayılı KHK’de değişiklik yapılmasına dair teklifin Meclis’te kabul edilmesiyle birlikte 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 ay oldu.

Geçtiğimiz mart ayında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada okula başlama yaşının 69 aya çıkarılacağını söylemiş, ancak yasal düzenleme yapılmamıştı. Bu düzenleme ise bu hafta Meclis’e geldi. Genel Kurul’da da kabul edilerek, yasalaştı.

OKULA BAŞLAMA YAŞI: 7 YIL SONRA TEKRAR 69 AY

İlkokula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkaran kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte ilkokula kayıt erteleme için istenen sağlık raporu zorunluluğu da kaldırıldı. Öğrencilerin gelişim düzeylerine göre okula erken veya geç başlama hakkı verilmesine ilişkin hususların çerçevesi, yönetmelikle çizilecek.

Yeni kanun teklifiyle ilkokulların birinci sınıflarına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak. Yani okulların açıldığı eylül ayının sonunda 69 aylık olan çocuklar 1’nci sınıfa kaydedilecek. Tıpkı 7 yıl önce olduğu gibi. Ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

Bu yasaya göre okulların açıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocuklar, ilkokula başlayacak. Eylül ayı sonu itibarıyla 66, 67 ve 68 aylık çocuklar velilerinin yazılı talebiyle ilkokula başlayabilecekler. 69, 70 ve 71 aylık olanlar, velilerinin yazılı talebiyle ilkokula kaydını bir yıl erteleyebilecek ve okul öncesi eğitime yönlendirilecekler. 

İlkokula başlama yaşı yaş bütünlüğü korunarak 6 yaşa göre düzenlenmiş olacak ve 6-7 yaş çağ nüfusu arasındaki yaş ayrımının net olarak yapılabilmesi de sağlanacak. 60 aylık çocuklar, okul öncesi eğitime yönlendirilecek. 

Bu değişiklik 2019-2020 yani önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlayacak.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı