Okula başlama yaşı nedir?

0

Ailelerin en sık sorduğu sorular “Okula başlama yaşı nedir? Çocuğum ne zaman okula başlayacak?” oluyor.  Gelin bu soruya yanıt verelim. Kaç aylık çocuklar okula başlayacak? Okula başlama yaşı nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) her yıl okulların açıldığı eylül ayının sonunda 66 ayını dolduran tüm çocukları evlerine en yakın okulun 1. sınıfına otomatik olarak kaydediyor. Bu yüzden 66 ayını dolduran ailelerin çocuklarını bir okula kaydettirmeleri gerekmiyor. Bu işlem otomatik olarak zaten yapılıyor.

OKULA BAŞLATMAK İSTEMİYORSANIZ

Ama 66 ayını dolduran ve bir okulun birinci sınıfına yazılan çocuğunuzu okula başlatmak istemiyorsanız işte o zaman yapmanız gereken bir işlem var. O da kayıtlı olduğunuz okulun müdürüne gidip, dilekçe verecek ve çocuğunuzun birinci sınıfa başlamasını istemediğini belirteceksiniz.

Aynı hak eylül ayının sonunda 67 ve 68 aylık çocuklar için de geçerli. Yine bu çocukların aileleri de okul müdürlüğüne okula yollamak istemediklerini belirten dilekçe verecek.

NE ZAMAN RAPOR ALACAKSINIZ?

Çocukları 69, 70 ve 71 aylık olacak aileler ise üniversite ya da devlet hastanelerinden rapor alarak okula başlamalarını erteleyebilir.

60 AYLIK OKULA BAŞLAYABİLİR Mİ?

Ailelerin bazıları da 60 ya da 63 aylık çocukların okula başlamasının mümkün olup olmadığını soruyor. Evet başlayabilir. Eğer çocuğunuz eylül ayı sonunda 60, 61, 62, 63, 64, 65 aylık ise adresinize en yakın okula gidip dilekçe vererek, çocuğunuzu okula başlatabilirsiniz.

ÖZEL OKULA GİDECEKLER NE YAPACAK?

Çocuğunuzun evinize en yakın okulun birinci sınıfına kaydı yapıldı ama siz özel okula yollayacaksınız. Bu durumda ne yapacaksınız? Hangi özel okula çocuğunuzu göndermek istiyorsanız o okula gideceksiniz ve okul yönetimi çocuğunuzun kaydını bu okula alacak. Yani özel okul bu işlemi yapacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d