Uluslararası öğrenci sayısı 178 bine ulaştı

0

Uluslararası öğrenci sayısı 178 bine ulaştı. Türk üniversitelerinde okuyan öğrenci uluslararası öğrenci sayısı son yıllarda rekor kırıyor. Uluslararası öğrenci sayısı yaklaşık 178 bin oldu. 5 yıl önce Türkiye’de üniversitelerde öğrenim gören uluslararası öğrenci sayıyı 48 bindi. Hedef ise 2023 yılına kadar uluslararası öğrenci sayısının 250 bine ulaşması.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI 178 BİNE ULAŞTI

Türkiye’ye uluslararası öğrenci gelmesinin nedenlerinden biri de burslar oluyor. Bu burslardan birini Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)  veriyor. “Türkiye Bursları”na geçen sene 167 ülkeden 146 bin 600 kişi başvurmuştu.

Yine burs veren bir başka kurum da Yükseköğretim Kurulu. YÖK Bursu, YÖK ile protokol imzalayan ülkelerin nitelikli insan kaynağını yetiştirmek amacıyla lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde veriliyor. Bu programla Türk yükseköğretim programlarına yerleştirilen öğrencilerden, Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olmayanlara bir yıl dil hazırlığı sunuluyor.

YÖK’ün uluslararası öğrenciler için sağladığı burslar şöyle sıralanıyor: Mevlana Değişim Programı. Yabancı Uyruklu Öğrencilere Burs. Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı.  YÖK’ün ülkesinde iş garantisi bulunan burs programı. YÖK Türkoloji Bursu.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı