Üniversitelere elektronik kayıtlar başladı

0

Üniversitelere elektronik kayıtlar başladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler için kayıtlar elektronik olarak başladı. Üniversitelere elektronik kayıtlar 21 Ağustos saat 23.59’a kadar yapılacak. Üniversitelere elektronik kayıt yaptırmak zorunlu değil.

ÜNİVERSİTELERE ELEKTRONİK KAYITLAR BAŞLADI

YÖK, 2019-YKS yerleştirme sonuçlarının erken açıklanması dikkate alınarak, yükseköğretim kurumlarımızdaki bir programa kayıt hakkı kazanan adayların elektronik kayıtları ile ilgili düzenleme yapmıştı. Üniversitelere elektronik kayıtlar için tarih 16-21 Ağustos 2019 olarak değiştirilmişti.

ELEKTRONİK KAYIT NASIL YAPILACAK?

Üniversitelere 2014-2015 öğretim yılından itibaren e-devlet kapısı üzerinden e-kayıt yapılabiliyor. Bu sayede öğrenciler kayıt işlemlerini üniversitelere gitmeden elektronik ortamda kolayca yapabilecek. 2019-YKS yerleştirmeleri sonucunda bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar da e-kayıt yaptırabilecek.

ÜNİVERSİTELERE ELEKTRONİK KAYIT NASIL YAPILACAK?

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-devlet kapısı üzerinden sunduğu birçok hizmetin yer aldığı sayfada bulunan “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden kayıtlarını yapabilecek. E-kayıt 21 Ağustos gecesi saat 23:59’a kadar gerçekleştirilebilecek.

YAZIYI GÖRMEDEN ÇIKMAYIN

Adayların “e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğinde” dair yazıyı ekranda görmeden sistemden çıkmamaları gerek. E-kayıt işlemi başarıyla tamamlanmadan sistemden çıkış yapan kişilerin kayıtları sistemde gözükmediğinden ders kayıt işlemlerinde sorun yaşanıyor.

E-kayıt işlemlerini başarıyla yapan öğrencilerin, yerleştirildikleri üniversitelerin web sitelerinİ takip etmeli. Burada duyurulacak olan tarihlerde yapılacak ders kayıt işlemleri için üniversitelerine giderek kendilerinden istenen belgeleri sunmalı.

Üniversiteye giderek yapılacak olan kayıt işlemleri sürecinde ise bir değişiklik olmayıp, şahsen yapılacak kayıtlar önceden planlandığı gibi 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Belirtilen süreler içinde kayıtlarını yaptırmayan öğrenciler haklarını yitirecek.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı