‘Yeni müfredat hedeflerimize ulaştırmada katkı yapacak’

0

‘Yeni müfredat hedeflerimize ulaştırmada katkı yapacak’ Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) internet üzerinden yapılan yayınında Mesleki Çalışma Programı kapsamında 2016-2017 eğitim öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

YENİ MÜFREDAT HEDEFLERE ULAŞTIRACAK

Yılmaz, “Bir eğitim öğretim yılını daha geride bıraktık. Türkiye’yi hedeflerine bir adım daha yaklaştırdık” dedi. Yılmaz yeni müfredatın da hedeflere ulaştırmada katkı yapacağını söyledi. Her geçen gün eğitimde daha iyiye gidildiğini belirten Yılmaz şöyle konuştu:
“Bu süreci daha etkili ve verimli kılmak bizlerin elindedir. Eğitim sistemlerinin başarısı da değişimi okuma ve değişime hızlı cevap verebilmeye bağlıdır. Eğitim sistemlerinin nihai amacı, topluma faydalı, toplumun değerlerini gözeten, etkili iletişim becerileri edinmiş, değişimi yönetebilen, öğrenme kaynaklarına erişme ve bunlardan etkin yararlanma becerilerini kazanan, bilgi iletişim teknolojilerini sadece kullanan değil aynı zamanda üretebilen, kendisiyle ve toplumla barışık, inisiyatif alan, araştıran, sorgulayan ve eleştirel düşünme becerisine sahip ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler’ yetiştirmektir. Bu niteliklere sahip bireylerden oluşacak bir toplumun inşasında en önemli görev ise öğretmenlerimize düşmektedir.”

HER BAŞARIDA EĞİTİMİN PAYI VAR

Her dönem birçok yeniliğin uygulamasını eğitim sürecine kattıklarını ifade eden Bakan Yılmaz, eğitimle ilgili değişim çabalarının uygulamaya geçirilmesinde en büyük sorumluluğun öğretmenlere düştüğünün altını çizdi.
Öğretmenlerin benimsemediği, içselleştirmediği herhangi bir yeni uygulamanın başarılı olabilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün Türkiye’de görülen her başarının altında eğitimin payı vardır. Toplumun kabulü de bu yönde görülen her eksikliklikte de eğitime bir pay düşmektedir. Önümüzdeki dönem, bu eksiklikleri azaltma ve nihayetinde giderme dönemi olacaktır. Bu süreçte yeni müfredat, bizim hedeflerimize ulaşmamıza katkıda bulunacaktır. Sürekli bir mesleki eğitim, öğretmen akademisiyle birlikte bizi hedeflerimize kısa sürede yaklaştıracaktır. Ben Milli Eğitim ailemize güveniyorum. Yöneticilerimize ve öğretmenlerimize güveniyorum. Hiç şüphe yoktur ki yarınımız çok daha aydınlık olacaktır.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı