Yeni üniversite modeli: YÖK’ün haberi yok

0

Yeni üniversite modeli: YÖK’ün haberi yok. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni lise modeli ile bu modele göre dayanan üniversite sınavı konusunda YÖK’ün haberinin olmadığı, bu konuda kuruma danışılmadığı ve bilgi verilmediği ortaya çıktı. Eğitim yazarı Pervin Kaplan, yeni lise modeli ile bu modele uygun olarak 2024 yılında yapılması planlanan yeni üniversite modeli, üniversite sınavı ile ilgili YÖK yetkilerinin görüşlerini sordu. İşte Kaplan’ın yazısı:

YENİ ÜNİVERSİTE MODELİ: YÖK’ÜN HABERİ YOK

– MEB tarafından açıklanan yeni lise modeline ilişkin Bakanlık tarafında YÖK’e iletilen herhangi bir bilimsel rapor, çalışma veya yazı bulunmamaktadır.

 

UYGULANAN ÜNİVERSİTE SINAVI SORUNSUZ

 

Mevcut giriş sistemi ülkemizi temel yeterlilik, sözel ve sayısal okur yazarlık ile tanıştıran, ortaöğretimi müfredat dahil pek çok açıdan destekleyen. Ezbercilik yerine  muhakeme ve analizi öne çıkaran,  sistemsel olarak  doluluk oranlarının yükselten bir kurguya sahiptir. İlk sene sorunsuz bir şekilde uygulanmıştır.

 

ÜNİVERSİTE SINAVINDA DEĞİŞİKLİK YOK

 

– YÖK olarak gündemimizde üniversiteye giriş sisteminde hali hazırda  yeniliğe gitme gibi bir düşüncemiz olmadığı gibi bu hususta yeni bir çalışmamız da bulunmamaktadır.

 

PİYASA KAVRAMINDAN UZAK SİSTEM

 

– 2024 yılında, yeni lise modelinin ilk mezunlarının verileceği dönemde, yani 4-5 yıl sonra zamanı gelince elbette YÖK olarak bir değerlendirme yapılacaktır. Fakat bu değerlendirme her zamanki gibi yine “piyasa” kavramından uzak, fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramları etrafında olacaktır. 

– Yeni modelin henüz bilinmeyen, öngörülemeyen  sonuçlarına göre YÖK’ün 4-5 sene önceden harekete geçip YKS de düzenlemeye yönelmesi yani bir bilinmez üzerine sistem inşa etmeye çalışması söz konusu olamaz.

ADAYLAR TEDİRGİN OLMASIN

– Üniversite sınavına girecek olan öğrencilerimiz ve aileleri YKS konusunda kendilerini bilinmezlik içerisinde hissetmesinler ve tedirgin olmasınlar.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d