Erasmus Programı için daha fazla bütçe olacak

0

Erasmus Programı için daha fazla bütçe olacak. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, 2015-2016 yıllarında Erasmus değişim programına katılan öğrenci sayısının düştüğünü ancak bu yıl yeniden yükselmeye başladığını söyledi. Berger, bu yıl için Erasmus bütçesinin artırıldığını da vurguladı.

Pamukkale Üniversitesi’ni ziyaret eden AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, Erasmus programı ve AB- Türkiye ilişkileri üzerine akademisyenlerle fikir alışverişinde bulundu.

ERASMUS PROGRAMI İÇİN DAHA FAZLA BÜTÇE OLACAK

Erasmus Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, üniversitenin 15 fakülte, 17 meslek yüksekokulu, 6 enstitü ve 61 bin öğrencisi bulunduğunu söyledi. Cumhuriyet’in haberine göre Bağ, Erasmus programı kapsamında Türkiye’ye Avrupa’dan gelen öğrenciler olduğunu belirterek, şöyle dedi: “ Ama ne yazık ki oradan ülkemize gelen öğrenci sayısı aynı oranda değil. Biz bunu da artırmak istiyoruz.”

Büyükelçi Berger de 81 ildeki üniversiteleri ziyaret ederek, hem Erasmus programını yakından incelediklerini hem de özel sektörle üniversitelerin iş birliğine tanıklık ettiklerini anlattı. AB’nin bu iş birliklerine her zaman destek verdiğini vurgulayan Berger, sözlerini şöyle sürdürdü:

30 YILDIR SÜREN BİR PROGRAM

 

“Bu program yaklaşık 30 yıldır sürdürülüyor. Türkiye’den Avrupa’ya giden ya da oradan buraya gelen öğrenci sayısı giderek arttı. 2015 ve 2016 yıllarında öğrenci değişimi açısından biraz düşüş olmuştu. Bunun da artmaya başladığını öğrendik.  Daha da artırmak istiyoruz. Erasmus’un bütçesini artırdık. Gelecek yıldan itibaren daha fazla bütçeyle bu programlar uygulanmaya devam edecek. Tüm üniversiteleri iş birliğine teşvik etmek istiyoruz.”

 

ERASMUS DEĞİŞİM PROGRAMI NEDİR?

Avrupa Birliği’nin (AB) üniversite öğrencileri ve akademisyenleri için oluşturduğu değişim programı. Öğrenciler Avrupa üniversitelerinde bir ya da iki dönem öğrenci olarak bulunabiliyor. Programa katılmak için yapılacak dil sınavı ile notlar etkili oluyor. Değişim programına katılan öğrenciler ise AB tarafından fonlanıyor. Yani 400 ile 650 Euro arasında değişen oranda geri ödemesiz aylık hibe alıyor.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d