Yeni lise modeli pilot olarak başlayacak

0

Yeni lise modeli pilot olarak başlayacak. Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) Antalya’da düzenlediği “Eğitimde Yeni Akımlar” temalı 19’ncu Eğitim Sempozyumu’nda merakla beklenen “yeni lise modeli” ile ilgili sorular da yanıtlandı. Önümüzdeki öğretim yılında 9’ncu sınıflarda başlayacağı açıklanan bu yeni lise modeli pilot olarak başlayacak.

Eğitim Yazarı Pervin Kaplan’ın haberine göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni lise modeli ile ilgili soruları da yanıtladı. Selçuk, geçtiğimiz 18 Mayıs 2019 tarihinde “Lisede ne yaptık?” başlığıyla “ortaöğretim tasarımı” ile ilgili toplantı yapmıştı. Buna göre yeni lise modeli 2020-2021 öğretim yılında başlayacaktı. Yani 2020’de LGS’ye girenleri ve bu yıl hazırlık sınıfında okuyanları kapsayacaktı. Bu yeni modelde ders saatleri azalacak. 9. sınıfta ortak ders sayısı 15-16’dan 8’e, 10 sınıfta 15-16’dan 10’a, 11’nci sınıfta 12-15’ten 10’a, 12’nci sınıfta 12-15’ten 7’ye düşecek. 12’nci sınıf üniversiteye hazırlık sınıfı olarak kurgulanacak. Seçmeli derslerin artacağı ve okul dışı sertifikaların da geçerli olacağı bu yeni lise modelinin ilk üniversite sınavı da 2024 yılında yapılacaktı.

YENİ LİSE MODELİ PİLOT OLARAK BAŞLAYACAK

Selçuk yeni lise modelinin ne zaman başlayacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

 “2024 sonuna kadar ortaöğretimde ilgili bazı senaryoları paylaştık. Bu model pilot olarak uygulanacak. Bölgeler ve okullar belirlendikten sonra uygulaması pilot olarak yapılacak. Pilot uygulama ama şu anda kaç ilde kaç okulda uygulanacağı belli değil, önümüzdeki günlerde kaç ilde kaç pilot okulda olacağı açıklayacağız. “

Ancak Kaplan’ın da vurguladığı gibi bu yeni lise modeli pilot olarak başladığında bazı öğrenciler azaltılmış derslere göre okuyacak. Peki bu öğrenciler 4 yıl sonra diğerleriyle aynı üniversite sınavına nasıl girecek? Bu sorunun yanıtı henüz yok.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d