YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

0

YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihlerinin son bulmasının ardından şimdi de YKS yerleştirme sonuçları açıklaması için heyecanlı bekleyiş başladı.

Adaylar tercihlerini tamamladıktan sonra bu kez de hangi üniversitelere yerleşeceklerini öğrenecek. YKS yerleştirme sonuçları açıklama tarihi ise adayların en çok merak ettiği konu.

2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla ilgili bir tarih vermiyor. Ancak YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemlerini 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapacağı belirtiliyor. Tüm devlet üniversiteleri ile isteyen vakıf üniversiteleri elektronik kayıtlarını 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapacak.

YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM, genel olarak yerleştirme sonuçlarını 2 hafta içinde açıklıyor. Bu durumda da 8-9 Ağustos’ta yerleştirme sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI ARDINDAN KAYITLAR

ÖSYM, yerleştirme sonuçlarını “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden duyuracak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren yazı verilecek.

KAYIT İÇİN GEREKEN BELGELER

Bir yükseköğretim programına yerleşen öğrenciler 19-23 Ağustos tarihleri içerisinde kayıtlarını yaptıracak. Bu tarihler arasında kayıt yaptırmayanlar ise haklarını yitirecek. Kayıt için ise aşağıdaki belgeler istenecek.

  1. a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  2. b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
  3. c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
  4. d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
  5. e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı